Bruksizm ve Botoks

Bruksizm, çiğneme kaslarının uyku ve/veya uyanıklık durumunda, normalden fazla aktivitesi ile meydana gelen diş sıkma ve gıcırdatmaları olarak tanımlanır.   

Bruksizm en önemli sebebi strestir. Ayrıca genetik faktörler, ilaçlar, nörolojik ve psikolojik rahatsızlıklar da diş sıkmaya neden olabilmektedir. 

Bruksizm sonucu ;

– Dişlerde ve restorasyonlarda aşınma ve çatlaklar meydana gelebilir. Aşınmış dişlerde hassasiyet ve ağrı görülebilir.

 – İlerleyen dönemlerde diş çevresi yapılar etkilenerek diş çevresinde kemik kayıpları ve dişeti çekilmeleri izlenir. 

– Hastaların yanak içi ve dil kenarlarında sıkmaya bağlı diş izleri vardır. 

– Uzun süre devam eden bruksizm sonucu çiğneme kaslarında büyüme (hipertrofi), ağrı ve hassasiyet meydana gelebilir. Bu durum, özellikle sabah uyanınca yoğun kas ağrıları olarak kendini gösterebilir. Çene köşeleri daha belirgin hale gelebilir.

Muayenede hasta hikayesi detaylı bir şekilde öğrenilir. Ağız içi ve kaslar klinik muayene ile değerlendirilir. Gerektiğinde MR ve tomografi gibi görüntüleme yönlemlerine başvurulabilir. 

Bruksizm tedavisinde öncelikle etkeni ortadan kaldırmak gerekir. Muayene sonucu  hastanın bruksizm etkenleri hakkında hasta bilgilendirilir ve hastada farkındalık oluşturulur.  Bruksizm sonucu oluşan kas ve eklem ağrıları için doktorunuzun uygun görmesi durumunda antiinflamatuar ve kas gevşetici ilaçlar kullanılabilir. Uygun olmayan restorasyonlar değiştirilmeli, kapanış gözden geçirilmeli ve dişsiz boşluklar uygun tedavilerle restore edilmelidir. Standart tedavilere ek olarak okluzal splint ve botoks uygulamaları da tedavide önemlidir.

Botoks

Çene kaslarına botoks uygulaması, bruksizm sonucu artmış kas gerginliğinin azaltılması amacıyla çeneyi kapatan ve bruksizm sonucu hipertrofi görülen kaslara yapılan lokal botulinum toksin enjeksiyonudur. 

Bruksizme bağlı olarak çene hareketinde etkin olan kaslarda, kasların  normalden fazla ve sürekli aktivitesi sonucu büyüme görülür. Kas gerilimi artar ve hasta daha büyük bir kuvvetle diş sıkar. Bu durumlarda çenelere botoks uygulanabilir. Botoks, kas kuvvetlerini azaltarak dokulara gelecek zararı engellemiş olur.

Botoks , 18 yaşından küçük kişilere, emziren ve gebelere, botoks alerjisi durumunda, nörolojik ve muskuler rahatsızlıklarda uygulanamaz.

Botoks uygulamasında klinik başarıyı arttırmak için ağrılı çiğneme kaslarının doğru tanımlanması gerekir. Bruksizm tedavisinde botoks uygulaması yapıldıktan 3-10 gün sonra kaslar rahatlar ve bu etki yaklaşık 4-6 ay sürer.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: