Dental İmplant

Dental İmplant nedir?

Diş implantları kısaca, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve titanyumdan yapılan yapay diş kökleridir.

Titanyum doku dostu bir malzeme olmakla birlikte, titanyumdan yapılan diş implantlarının çene kemiğine hücresel olarak tutunması için pürüzlendirme, farklı materyallerle kaplama gibi çeşitli işlemlerden geçirilmektedir. Diş implantı çene kemiğine yerleştirildikten sonra kemik ile özel bir bağ oluşturarak, hücresel olarak tutunur. Bu tutunma tamamlandığında (1-6 ay) üst yapı dediğimiz protezi hazırlama işlemine geçilir. Bu aşama normal kesilmiş diş üzerine kron veya köprü yapma işlemleri gibidir.

Kemik Kalınlığı ve Yüksekliği

Çene kemiğinin güçlendirilmesi ve implant için yer oluşturulması için ağız çene yüz cerrahları tarafından greft uygulamaları yapılmaktadır. Kemik kalınlığının ve yüksekliğinin sağlandığı bu durumlarda implant yapımı ile birlikte elde edilen kemik dokusu korunmaktadır. İmplantlar hareketli protez veya sabit protezlerinizin sıkıca kilitlendiği sabit bir dayanak oluşturur. Bu sayede kemik kaybı veya protezin ağız içinde oynaması engellenmiş olur.

Kimlere İmplant uygulanır?

Genç, orta yaşlı veya yaşlı olsanız da, tek diş eksikliği, birden çok diş eksikliği veya tüm dişleriniz eksik olsa da sizin için implant çözümü bulunmaktadır. Gelişme dönemindeki çocuklar harici, aşağıdaki sağlık sorunları bulunan hastalar dahil her yaştaki kişiye implant uygulanabilir.

Genel olarak rutin diş tedavisi görebilen her hastaya implant tedavisi uygulanabilir. Bazı önlemler önerilse de yüksek tansiyon ve diyabet gibi kronik rahatsızlıkları olan hastalarda bile başarılı implant uygulamaları yapılabilmektedir.

  • Diş veya Dişeti Sorunları: Diş çürüğü veya diş eti hastalıkları nedeniyle dişlerini kaybetmiş hastaların çoğunda başarılı implant uygulamaları yapılabilmektedir
  • Hareketli Protez veya Sabit Protez Kullanan Hastalar: İmplantlar hareketli protezler veya sabit köprülerin yerine uygulanabildikleri gibi, hareketli protezlerin yerine sabitlenmesinde de kullanılabilirler.
  • Sigara Tüketimi: Sigara implant başarısını düşürse de, implant uygulanabilirliğini tamamen ortadan kaldırmaz.

Kemik Kaybı nedir?

Diş çekimi, fonksiyonsuzluk atrofisi, diş eti ve diş çevresi doku hastalıkları, travma, neoplaziler, kistler gibi nedenlerle alveolar kemikte kayıplar meydana gelmektedir. Alveolar kemiğin hacmi azaldığından, implantların estetik ve fonksiyonel olarak yerleştirilmesini engelleyecek vertikal ve horizontal kemik kayıpları ortaya çıkmaktadır. İmplant cerrahisinin mümkün ve başarılı olması için öncelikle bu defektlerin restorasyonları gerekmektedir.

İmplant operasyon süresi ne kadardır?

Operasyon süresi implant sayısına ve hastanın durumuna bağlı olarak 10 dakika ile birkaç saat arasında değişebilir. İmplant yerleştirilme prosedürü genellikle lokal anestezi altında yapılır. Çok fazla korku ve endişeleri olan hastalarda sedasyon destekli lokal nanestezi veya genel anestezi tercih edilebilir. Ancak çok sayıda implantın bir seansta yapılması aynı anda otojen kemik alınarak çene şekillendirme gerektiren vakalarda genel anestezi kaçınılmaz bir yöntemdir. İyi bir anestezi yapıldığında hasta hiçbir ağrı duymaz. Postoperatif oluşan ağrılar ise ağrı kesicilerle çok rahat kontrol altına alınır. Yara iyileşmesinde bir olumsuzluk görülmediği takdirde bir hafta sonra dikişler alınır. İmplantın kemikle birleşmesi beklenir.

Operasyondan sonra, implant ile çene kemiğinin birleşmesi için (osteointegrasyon) yaklaşık olarak 2-6 ay kadar beklenir. Eğer gerek görülürse bu dönem süresince hastaya geçici bir protez kullandırılabilir. Daha sonra vakanın özelliğine göre birkaç seans süren bir uygulama ile implant üstü protezler takılır. Bazı uygun koşulların sağlanabildiği durumlarda hiç beklemeden de protez yapılabilmektedir.

İmplant tedavisinin yararları nedir?

  • Daha iyi çiğneyebilme – Her istediğini yiyebilme
  • Daha iyi estetik görünüm
  • Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat
  • Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı beslenme

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: