Diş Protezleri

Protetik tedavi nedir?

Diş hekimliğinde protez terimi çeşitli nedenlerle kaybedilen diş ve çevre dokuların yapay restorasyonlar ile yerine koyulmasını ifade eder.

Protetik diş tedavisi ile hastanın kaybetmiş olduğu fonksiyon (çiğneme), konuşma, estetik kayıplarıhastaya geri kazandırılırken, diş ve doku kaybına bağlı olarak gelişen psikolojik problemleri protezler ile giderilir. Protetik tedavinin en önemli amaçlarından biri de kalan diş ve dokuların sağlık ve bütünlüğünün korunmasıdır.

Protetik diş tedavisi, kaybedilen diş ve doku miktarı ile hastanın beklentilerine bağlı olarak çok geniş bir yelpazedehizmet vermektedir.

Protez Tipleri nelerdir?

  • Sabit Protezler
  • Hareketli Protezler
  • İmplant Protezler
  • Çene Yüz Protezleri

Sabit Protezler

Kuron ve Köprü Protezleri olarak adlandırılırlar. Hasta tarafından çıkarılamayan protezlerdir.

Kuron Protezi

Yetersiz diş dokusu desteği olan dolgu restorasyonlarından sonra, implantlarda üst yapı olarak, form ve rengi bozuk dişlerin düzeltilmesi gibi sebeplerle küçültülen dişin üstü kaplanarak yapılır.

Köprü Protezi

Bir veya daha fazla dişin eksik olduğu durumlarda, boşluğun olduğu bölgenin yanındaki dişlerin küçültülerek destek olarak kullanılması ile yapılan protezlerdir.

Metal Desteksiz Restorasyonlar

Günümüzde estetik beklentilerin artması alt yapısında metal alaşımlarının kullanılmadığı restorasyonların kullanımını arttırmıştır. Biyolojik uyumlarının iyi olması ve üstün estetik özellikleri nedeniyle sıklıkla kullanılmaktadırlar.

Empress Kuronlar

Protezde metal alt yapı yerine biyolojik uyumu iyi ve ışığı doğal dişler gibi yansıtan estetik özellikleri çok iyi olan empress çekirdekler kullanılır.

Zirkonyum Restorasyonlar

Zirkonyumoksit yüksek dirence sahiptir. Zirkonyum oksit alt yapılı porselenler dişeti problemi ve alerjiye yol açmamasının yanında ışık geçirgenliği sayesinde doğal dişlere yakın estetik ve dayanıklılığa sahiptir.

Laminate Restorasyonlar

Dişlerdeki renk, şekil, boyut bozukluklarının varlığında, dişlerin sadece ön yüzeylerinin bir miktar aşındırılması sonucu  yaprak şeklindeki porselenlerin yapıştırılması ile uygulanan restorasyonlardır.

Hareketli Protezler

Tam Protezler

Ağzında hiç dişi olmayan hastalara uygulanan doku destekli protezlerdir.

Bölümlü Protezler

Ağzında sabit proteze destek olamayacak sayı ve durumda olan dişilerin varlığında hem diş hem de dokulardan destek alınarak yapılan protezlerdir. Hasta tarafından takılıp çıkarılırlar. Kroşe kollarının estetiği olumsuz etkileyeciği düşünülen vakalarda Hassas Tutuculu Protezler yapılır. Çok çeşitli hassas bağlantı tipi bulunmaktadır.

İmplant Üstü Protezler

Doğal dişler yerine implantlardan destek alınarak yapılan protezlerdir.

Sabit İmplant Üstü Protezler

Birveya daha fazla implanttan destek alınarak yapılan tek üye veya köprürestorasyonlardır. Alt yapı metal alaşımı veya seramik olabilmektedir.

Hareketli İmplant Üzeri Protezler

2, 3 veya 4 implant tarafından desteklenen hemimplantlar hem de dokular tarafından desteklenen protezlerdir.

Yarı Hareketli (Hibrit Protezler)

Hasta tarafından çıkarılamayan, hekimtarafından gerektiği zaman çıkarılabilen protez tipidir.

Çene Yüz Protezleri

Tümör cerrahisi, doğumsal anamoliler, travmagibi nedenlerle bulunan/oluşan büyükdefektlerde estetik ve fonksiyonun hsağlanması için yapılan protezlerdir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: