Estetik Diş Hekimliği

Estetik diş hekimliği kişiye özel ideal gülüşe ulaşmayı hedefler. Bunun için birçok diş hekimliği uygulamasını bir arada ve yeni dijital uygulamalarla destekleyerek kullanır. Güzel şekilde ve renkte, doğru hizalanmış dişler bize özgüvenli bir gülümseme hediye eder. Gülüşümüz insanlarla iletişimimizde en önemli faktördür.

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ UYGULAMALARI

GÜLÜŞ TASARIMI:

Kişisel istekleriniz göz önünde bulundurularak fonksiyon, estetik ve doğallığın birleştirildiği en güzel gülüşü planlamaktır. Genellikle beyazlatma, porselen laminat vener, implant, dişeti seviyelendirme ve ortodontik olarak dişleri hizalama gibi bir veya bir kaç işlemin bir arada uygulanması elde edilir. Gülüş tasarımında kişinin yüz şekli, ten rengi, cinsiyeti, yaşı, dudakları, dişlerin rengi, dizilimi ve dişeti formu gibi unsurlar göz önüne alınır.

DİŞETİ ŞEKİLLENDİRME:

Bazı bireyler özellikle güldükleri zaman dişetinin çok fazla görünmesi veya dişlerinin kısa görünmesinden şikayetçidirler. “Gummy smile” olarak adlandırdığımız bu vakalar basit bir dişeti şekillendirme operasyonu ile tedavi edilebilmektedirler. Bu işlem için kliniğimizde diyot lazerler kullanılmaktadır be sebeple operasyon sonrası iyileşme hızlı elde edilen sonuç kalıcı olmaktadır.

DİŞ BEYAZLATMA (BLENCHING):

Bleaching, tüm dünyada en çok önerilen ve kullanılan kozmetik diş hekimliği prosedürüdür. Güvenilirliği kanıtlanmış, uzun vadede hiçbir yan etki ve komplikasyona rastlanmamıştır. Uygulaması kolay ve pratik, verdiği hızlı sonuçlarla da hastaları çok kısa sürede memnun eden bir yöntemdir.

KOMPOZİT BONDING UYGULAMALARI

Dişin mine ve dentin tabakalarının görünümündeki kompozit diş malzemesi diş üzerindeki boşluklara veya hazırlanan yüzeylere bağlayıcı ajanlar yardımıyla uygulanıp dişin formu verildikten sonra yüksek yoğunluklu bir ışın cihazıyla sertleştirilir. Elde edilen sonuç ise doğal görünümüyle diğer dişleri ve çevre dokuları tamamlayan sağlıklı ve parlak bir gülüştür.

INLAY/ONLAY RESTORASYONLAR

Diş çürüğü veya benzer bir yapısal bozukluğu olan dişte dolgu yapmak amacıyla kompozit veya porselen materyallerden yapılan inlay ve onlay restorasyonlar indirekt dolgular olarak da adlandırılırlar. Hekim tarafından klinikte değil, teknisyenler tarafından laboratuarlarda özel sistemlerle hazırlanır.

PORSELEN LAMİNAT VENERLER:

Porselen laminalar dişlerin tamamen kaplanmasını gerektirmeyen sadece ön yüzlerine yaprak şeklinde yapıştırdığımız estetik restorasyonlardır. Dişler arasında renk farklılıkları veya şekil bozukluğu olanlarda, ön dişleri aralıklı veya çapraşık olup ortodontik tedavi görmek istemeyenlerde, ön dişlerinde büyük dolgu/kırık olan veya ön dişlerinin görüntüsünden hoşnut olmayan her bireyde uygulanabilmektedir. Dişin rengini, şeklini ve boyutlarını değiştirmek için uygulanabilecek ideal bir restorasyon şeklidir.

METAL DESTEKSİZ PORSELEN KURONLAR:

Halk arasında ‘’kaplama’’ olarak da anılan porselen kuronlar yıllardır metal bir altyapı üzerine porselen işlenmesiyle elde edilmekteydi. Dişlerin üzerine uygulanan çiğneme kuvvetini karşılamak ancak bu şekilde mümkündü. Ancak son zamanlarda diş hekimliği teknolojisi ve yapıştırıcı malzemelerde gelinen son noktada porselen kronlar güçlendirilmiş alt yapılarıyla artık metalsiz, tamamen porselenden yapılabilmektedir

DİŞ İMPLANTLARI:

Diş implantları kaybedilen dişlerin yerine çene kemiği içine yerleştirilen ve kemikle kaynaşarak doğal diş kökü görevini üstlenen metal parçalardır. Bu yapılar doku dostu titanyumdan üretilir ve vücut tarafından kolaylıkla kabul edilirler. Hiçbir yan etkileri yoktur. Elde edilen sonuç sadece güzel bir gülümseme değil aynı zamanda daha genç bir görünümdür.

ORTODONTİ

Ortodontik tedavi hatalı konumlanmış dişleri doğru konumlarına taşıyarak üzerlerine yapılacak estetik dolgu ve laminaların çok daha ince işlenmesini sağlar ve dolayısıyla yapılan restorasyonlar daha estetik ve uzun ömürlü olur.

GÜLÜŞ TASARIMI & ESTETİK LAMİNALAR

Bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler sayesinde tedavi başlamadan dişinizin önceki ve sonraki hallerini görebilmeniz mümkündür. Dijital gülüş tasarımı denilen bu yöntem, diş hekiminin, size istediğiniz tedavi ile ilgili detaylı bilgi verebilmesini sağlar.

Tedaviye başlamadan, bu teknolojiyi kullanarak diş hekimi, dişinizin görüntüsünü ekrana yansıtarak ve üzerinde düzeltmeler yaparak istediğiniz tedavi sonrası nasıl gözükeceğini gösterebilir. Dijital gülüş tasarımında oluşturulan görüntüler 2 boyutlu olduğu için gerçekte oluşacak 3 boyutlu derinlik hissini tam veremeyebilirler bu noktada elde edilecek görüntünün sadece “fikir edinmek” amacıyla faydalı olduğunu bilmeniz gerekir, bu konuda daha gerçekçi beklentileri ölçü alınarak elde edilen modellerde yapılması planlanan dişlerin bir maketinin yapılması (buna mockup denir) ve mümkünse ağzınızda dişlerinizin üzerine bir akrilik maddesi ile uygulanması ile karşılayabilirsiniz.

Estetik laminalar yani “yaprak porselenler” dişin ön yüzeyine yapıştırılan ultra ince seramik plaklardır. Bundan dolayı da “yaprak porselenler” olarak adlandırılırlar. Estetik laminalar kırık, lekeli dişler, diş arası boşluklar ve boyutsal olarak eşit olmayan dişlerin düzeltilmesi için çoğunlukla en iyi çözümdür. Dişlerde minimal bir şekillendirme ve küçültme yapılacağı için dişlerimiz zarar görmez. Sigara, çay ve kahve  gibi boyayıcı gıdalardan etkilenmemeleri en büyük avantajlarıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: