Genel Anestezi ve Sedasyon

Genel Anestezi Nedir?

Genel anestezi, ameliyat veya bir cerrahi operasyon öncesinde beynin acıyı hissetmemesi için, vücudun belli bir kesiminde veya tamamında duyuların geçici bir süre ile yok edilmesidir. Anestezide genel anlamda belli bir süre ile sinir sistemi baskılanarak, acının beyin tarafından hissedilmemesi sağlanır. Genel anestezinin mutlaka bir uzman anestezist tarafından uygulanması ve hastanın monitörle takip edilmesi gereklidir. Bu aşamada hastanın bilinci yerinde değildir, hiçbir acı, his hissedip yaşananları hatırlamaz.

Sedasyon Nedir?

Sedasyon; operasyon yapılacak hastada uyku hali meydana getirilerek, hastanın rahatlaması sağlamak ve ağrı, endişe, korkularını ortadan kaldırmak için kullanılan anestezi yöntemidir. Sedasyon uygulanırken hastanın bilinci açıktır ancak geçici olarak rahatlama ve hafıza kaybı söz konusudur. Kısaca derin bir uyku halidir.
Operasyon öncesinde sadece lokal veya bölgesel anestezi uygulamak, hastanın acı hissetmesini engeller ancak tüm operasyonu görmesini engellemez. Sedasyon verilen hastalarda ise hasta yapılan operasyonu hatırlamaz ve fark etmez. Bilinçli sedasyon destekli lokal veya genel anestezi de ise; hastaya uygulanan sedasyon çok hafiftir. Dolayısıyla hastanın bilinci yerindedir ve verilen komutları anlayabilir.

Genel anestezi ve sedasyon arasındaki fark nedir?

Hasta sedasyonun düzeyine göre sözlü komutlara veya tekrarlayan uyaranlara cevap verebilir ve kendi kendine solunum yapabilirken genel anestezi de solunumu kendi yapamaz ve bilinci kapalıdır.
Sedasyon işleminde hasta normal nefes almaya devam etmektedir. Genel anestezi işlemlerinde ise solunum cihazlara bağlı olan borular vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Solunum işlemi için hastalara damar yoluyla verilen kas gevşetici ilaçlar hastanın geç uyanmasına sebep olur.
Sedasyon işlemlerinde ise hasta işlem bitiminde, çok kısa sürede kendine gelebilmektedir. Kan yoluyla sistemik dolaşıma her hangi bir ilaç girmemekte, sadece gazla (koklayarak) hasta uyutulmaktadır. Hastalar için son derece konforlu ve rahat uygulanabilen bir yöntemdir.

Genel anestezi ve sedasyon kimlere uygulanabilir?

  • Diş hekimi korkusu, iğne fobisi ileri derecede olan hastalara
  • Uzun süreli işlemleri tek seansta bitirmek isteyen hastalara
  • Mide bulantısı, kusma ve öğürme refleksi sebebiyle diş tedavilerini yaptıramayan hastalara
  • Çocuk, yetişkin, sağlıklı veya engelli tüm hastalara uygulanabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: